kosmetika

V každém věku potřebuje naše pokožka jinou péči. S postupem času se potřeby naší pokožky mění. S používáním kosmetických přípravků začínáme už v raném dětství, kdy každé miminko má svou speciální kosmetiku ve formě přísady do koupele, tělového mléka nebo oleje a v zimě i ochranného krému na obličej. Malé děti mají krásnou hladkou a pružnou pokožku bez barevných nerovností. V pubertě je pleť většinou problematická a má sklon k zánětům. Tato velmi mladá pokožka potřebuje zejména pravidelné, důkladné čištění a dostatečnou ochranu během dne. Nejdůležitější je samozřejmě ochrana té části, která není prakticky v žádném ročním období chráněna oděvem, a proto je denně vystavena působení zevních nepříznivých vlivů. Ano,jedná se o pokožku obličeje, kterou jsme si zvykli nazývat pletí. Protože pokožka v těchto partiích je nadměrně zatěžována, stárne mnohem dříve než na jiných částech těla. Asi od 20-25 let věku je vhodné začít věnovat pleti cílenou péči, která pomáhá předcházet předčasným projevům stárnutí a udržuje pleť v dobrém stavu. Pouze pravidelná systematická péče přináší kýžené výsledky.

Typy pleti

1.normální pleť
Ideální pleť bez defektů, kterou však u dospělých najdeme velmi zřídka, mají nejčastěji děti před příchodem puberty. Většinou nevyžaduje žádné zvláštní přípravky. Je však třeba o ni systematicky pečovat, abychom pěkný vzhled udrželi co nejdéle.

2.suchá pleť
Tenká a jemná se sklonem k olupování a různým druhům podráždění. Stárne rychleji než typy ostatní. Neprodukuje dostatek kožního mazu nutného k vytvoření ochranné bariéry, a proto snadno ztrácí vlhkost a s přibývajícími léty povadá. Potřebuje speciální jemnou kosmetiku, určenou pro suchou pleť.

3.mastná pleť
Lesknoucí se pleť s viditelnými rozšířenými póry a nadměrnou tvorbou kožního mazu. Může mít zašedlé nebo nažloutlé zbarvení a typický je sklon k tvorbě akné a komedonů (černých teček). Tento typ pleti je nutné důkladně, ale šetrně čistit a ošetřovat lehkými a nemastnými přípravky.

4.smíšená pleť
Vyznačuje se nerovnoměrnou produkcí kožního mazu v různých částech obličeje: pleť na tvářích a kolem očí je suchá a napjatá, zatímco T-zona (čelo,nos a brada) se leskne, má rozšířené póry a černé tečky; stejně jako pleť mastná. Vyžaduje dvojí péči- suché partie je nutno vyživovat; mastné důkladně čistit a hydratovat.